Peugeot RCZ R

Peugeot’un RCZ modelini zaten seviyorduk. Bu sevgimiz katlanarak artacağa benziyor. Çünkü yepyeni RCZ R, 270 HP güç ve kilitli difransiyel ile geliyor.

Peugeot’un yeni bombası RCZ R testi.

RCZ R. 200 HP’lik RCZ, ilk çıktığından bu yana, en sevdiğimiz önden çekişli spor otomobiller arasında yer aliyor. Tasarımı, yol tutuşu, performansı ve güzel motor sesiyle, mütevazi spor otomobiller arasında, en favori modellerimizden biri olan RCZ için artık yepyeni bir dönem başlıyor. Peugeot Sport tarafından yeninden ele alınan RCZ, R takısını alarak çok daha performanslı ve iddialı bir otomobil haline getirilmiş.

Peugeot Sport, otomobil, öncelikle motor açısından ele alınmış. RCZ R’da bulunan motor, kapsamlı bir geliştirmeye tabi tutulmuş. Bu düzeyde yüksek bir performansı elde etmek ve seri üretim motorların sağlamlığı ile sportif kullanım koşullarını karşılamak için birçok parçası değiştirilmiş. Hatta bazı parçalar tamamen yeniden geliştirilmiş. Motor bloğu da özel bir işlem ile takviye edilerek, dayanıklılığı arttırılmış. Twin-scroll turbo, yüksek performans seviyesi için ideal bir boyutlandırmadan yararlanmak amacıyla, özel olarak geliştirilmiş.

Yarışlardan esinlenen bir çelik egzoz manifoldu ile birleşen turbo, daha yüksek çalışma sıcaklıklarına dayanabiliyor. Mahle Motorsport ile birlikte geliştirilen ve 9.2lik sıkıştırma oranı sağlayan yeni pistonların Formula 1’de kullanılan alüminyum dövme gövdeleri, iki jiklör yardımıyla soğutuluyor. Biyel kolları da motorun yüksek devirlerde kullanımına dayanacak şekilde geliştirilmiş. Polimer kaplı yatakları da daha yüksek silindir basınçlara dayanabiliyor. Mahle tarafından 2011 yılında tanıtımı yapılan patentli silindirler, dünyada ilk kez RCZ R motorunun seri üretiminde uygulanmış. Tüm bu geliştirmeler sonunda, 200 beygirlik güç 270’e, 275 Nmlik tork ise, 330 Nm’ye yükselmiş. Bu kadar güç artışı, beraberinde performansı da getiriyor doğal olarak. 200 HP’lik RCZ, 7.5 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşırken, RCZ R, 1.6 saniye daha hızlı bir zamana imza atıyor ve 5.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor.

Maksimum hızda da gelişme var. 200 HPlik versiyonun 237 km/s’lik maksimum hızı, R modelinde 250 km/s’de elektronik olarak sabitlenmiş. Performans açısından kağıt üstünde görünen bu bariz gelişme, otomobili kullanırken de hissediliyor. RCZ R, çok daha istekli ve güçlü hızlanıyor. Turbo otomobillerde yaşanan gaz tepkisi eksikliği minimuma indirilmiş. Alt devirlerden itibaren istekli bir hızlanma yaşıyorsunuz. Konu hızlanmadan açılmışken, otomobilin motor sesinden de bahsetmek gerekiyor. 200 HPIik RCZ’nin ince ama sportif sesini de seviyorduk. R modelinde bu ses daha tok bir şekilde hissediliyor.